A botrányt egy alkotmánybírósági döntés váltotta ki. A taláros testület hétfőn helyt adott a legfőbb közjogi méltóságra függetlenként pályázó Viorel Catarama üzletember óvásának, és arra kötelezte a választási bizottságot, hogy fogadja el jelöltségét, amelyet eredetileg 94 ezer támogató aláírás szembeötlő hasonlóságára hivatkozva utasított el.
Az alkotmánybíróság szerint a hamis nyilatkozattétel bűntettének megállapítása a bűnüldöző szervek hatásköre, és a BEC-nek az aláírások eredetiségének vélelmére alapozva kell az elnökjelöltek indulását regisztrálnia. Erre hivatkozva a választási bizottság több olyan elnökjelölt jelentkezését fogadta el, akiknek a támogatottságával szemben kétségei merültek fel, ugyanakkor fel is jelentette őket az ügyészségen.
A BEC honlapján szerda délben már 14 államfőjelölt neve szerepelt. A novemberi elnökválasztásról kiadott kormányhatározat szerint pénteken jár le a jelöltségek elleni óvások elbírálásának, illetve az esetleges visszalépéseknek a határideje, és ekkor véglegesítik a szavazólapra kerülő jelöltek névsorát.
A meggyanúsított elnökjelöltek hitelrontásért és diszkriminációért akarják beperelni a választási bizottságot, azt állítva, hogy például Klaus Iohannis jobboldali államfő vagy Viorica Dancila szociáldemokrata miniszterelnök is sok olyan támogató aláírást adott le, amelyek nagyon hasonlítanak egymáshoz. A BEC azzal hárította el a részrehajlás vádját, hogy a többi hét jelöltnél nem találtak annyi hamisnak tűnő kézjegyet, amennyi kétségessé tenné, hogy rendelkezik-e az illető a törvény által megkövetelt legalább 200 ezer támogatóval.
Romániában november 10-én tartják az elnökválasztás első fordulóját. Ha egyik jelölt sem szerzi meg a választók több mint felének támogatását, november 24-én második fordulót is rendeznek a két legjobban szereplő jelölt részvételével.